حراست

حراست

امنیت به عنوان یکی از مهمترین نیازهای بشر ، زیر بنای رشد فردی و اجتماعی است . در تمام طول زندگی بشر ، تلاش برای تأمین امنیت جزء دغدغه های اصلی محسوب می شود . حتی طبیعت نیز در موجودات خود نیاز به تأمین امنیت را القاء می نماید .

رسول گرامی اسلام (ص):از امنیت و عافیت به عنوان دو نعمتی یاد می کند که غفلت از آن موجب زیان دیدن بسیاری از مردم می گردد 
حراست در لغت به معنی پاسداری و مراقبت کردن می باشد و از لحاظ اداری نهادی است که در قلب تشکیلات یک سازمان قرار داشته و وظیفه خطیر و سنگین مراقبت و سلامت اجزای ریز و درشت آن تشکیلات را در برابر انواع و اقسام انحراف های موجود برعهده دارد .
اداره حراست به منظور حفظ اصول و تعمیق ارزشهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و ایجاد نظم و انسجام در ایجاد نظام تشکیلاتی دانشگاه فعال ، تا ضمن ارائه پیشنهاد و راهکارهای مناسب هرگونه انحراف و تخطی را در امور اجرایی کشف نماید و در سریع ترین زمان به اطلاع مسئولین و مراجع ذیصلاح ارسال دارد .
وظیفه اصلی حراست ، مواظبت از سلامت سازمان است ؛ چرا که هر سازمانی جهت نیل به اهداف خود به سلامت درونی و بیرونی نیاز دارد. از آنجا که سلامت هر سازمان همواره در معرض آلودگی ها و تهدیدهای درونی و نفوذی است ، برای حفظ سلامت و پیشگیری از آلودگی ها نیازمند سیستمی هستیم که با دقت زیاد اولاً : از نفوذ آفت ها به داخل سیستم جلوگیری کند. ثانیاً : با تشخیص و شناخت آفت های درونی ، زمینه های علاج به موقع و سلامت سازمان را فراهم سازد.

وظیفه مهم دیگر حراست، آماده کردن بستر تعلیم و تربیت برای رشد و تعالی انسانها بسوی خداوند هستی است چرا که خالق بشر با اعزام پیامبران و رسولان با کتاب جهت هدایت بشر برنامه دارد. لذا در نظام مقدس جمهوری اسلامی اعتقاد بر این است که موانع ضد فرهنگی بر طرف،تا انسان ها بتوانند با رشد در یک محیط مناسب بسوی الله نزدیک شوند.

آشنایی با حراست
دستگاه حراست براساس ماده واحده قانون مصوب 12/2/68 مجمع تشخیص مصلحت نظام با اهداف و تشکیلات سازمانی خاص به عنوان یک مجموعه اجرائی و نظارتی از مصادیق بارز و حیطه شمول اصول و قواعد مذکور بوده و به لحاظ ویژگیها، وظایف و جایگاه سازمانی بعنوان یکی از زیر مجموعه های تشکیلاتی، مستقیماً یا به صورت غیر مستقیم و نامحسوس وظایف خطیری در ارتباط با سالم سازی محیط کار و کنترل کیفی و کمی کارکنان ، بررسی و احراز تخلفات اداری مالی ، حفاظت از تاسیسات و اماکن ، اسناد و مدارک را عهده دار می باشد

 حضور حراست در عرصه فرآیندهای سازمانی ، همواره در جهت دستیابی به دو هدف عمده زیر است:

1-  هدف کلان و راهبردی : حفظ و ارتقای توان حفاظتی و امنیتی سازمان به منظور پیش برد اهداف سازمان.

2-  اهداف عملیاتی : همراهی و مساعدت مدیران با ارائه مشورت های مؤثر و اطلاع رسانی به موقع ، اعمال نظارت ها و انجام اقدام های مؤثر جهت حفاظت همه جانبه از ایمنی و سلامت منابع سازمان.

 با این کارها :

اولاً : جلوی خسارت های احتمالی که مسلماً هزینهای سنگینی برای سیستم در بر خواهد داشت ، گرفته می شود.

ثانیاً : با این وسیله جلوی انتشار تخلف ها و انحراف ها در بین پرسنل گرفته می شود.

سه نقش اساسی حراست به منظور پیشگیری از وقوع تخلف‌ها در سازمان به شرح زیر می باشد :

اول : نقش هشدار دهنده یا پیشگیری کننده .

دوم : نقش اصلاح کننده یا درمان کننده .

سوم : نقش جداکننده از سیستم .

این وظایف در کنار وظایف محوله دیگر حراست از جهاتی شبیه به نهادهای بهداشتی درمانی است چنانچه این نهاد در ابتدا سعی بر آن دارد که ابتدا از هر آلودگی وبیماری پیشگیری نماید و در مرحله بعد اگر احتمالا کسی آلوده شد او را درمان نماید و در نهایت اگر دو روش قبلی مؤثر واقع نشد او را همچون یک عضو مرده و فاسد شده بدن از سیستم جدا کرده و دور بیاندازد، چنین نقشی را حراست در سازمان ایفاد می کند. حراست در هر سازمان با پیش بینی نوع تخلف ها و جرایمی که ممکن است در آن سازمان بوقوع بپیوندد سعی می کند به انحاء مختلف ، چشم و گوش مجموعه آن سازمان را به روی دام ها و کمین های سر راه گشوده و آنها را هوشیار وآگاه سازد.

کوتاه سخن آخر
حراست همانا وظیفه مراقبت و حفاظت از امکانات مادی و منابع انسانی دستگاه های اجرایی کشور را بر عهده دارد و فعالیت آن در نهایت موجب تأمین امنیت در دو مقوله ذکر شده می گردد .

 حراست یعنی تامین امنیت روانی و فیزیکی محیط هایی که شما در آن مشغول به فعالیت هستید که این تامین امنیت نیاز به همکاری دو سویه دارد  

  یک طرف آن شما هستید و طرف دیگر ما."

 مایلیم این واقعیت را خاطر نشان سازیم که امنیت و آرامش هیچ محیطی بدون مشارکت پویا و مؤثر کاربران آن حاصل نمی شود

 ما حراست را بخشی درون زا می دانیم که کارکرد و اهدافش چیزی جدا از اهداف اصلی محیط های دانشگاهی و پژوهشی نمی باشد

 در واقع ، هدف ما در راستا و طول هدف های ارزشمند نظام آموزشی و علمی قرار دارد ، نه در عرض یا نقطه مقابل آن.

 سعی ما و تمام همکارانمان در سطح دانشگاه با بهره جویی از کارشناسانه ترین روشها و ابزارهای نوین علمی برای تحقق امنیت روانی و فیزیکی در گستره محیط دانشگاهی ، سعی در سوق دادن نگرش و زمینه های شغلی خود به سوی حرفه ای ترین و علمی ترین نظریه ها و دستاوردهای بشری داریم که به مقوله امنیت از دریچه انسانی می نگرند.

 اعتقاد حراست ابتدا پیشگیری و سپس درمان است .

 ضمن احترام به کرامت انسانی و حفظ حرمت و شان انسانهایی که در عرصه علم فرهنگ ، پژوهش و معرفت تلاش می کنند ، سعی خواهیم کرد تا از هرگونه فعالیت و یا کوشش های نابخردانه ای که موجب به مخاطره افتادن زمینه آرامش و امنیت دانشگاهیان عزیز می شوند ، جلوگیری به عمل آوریم. ما با جرم ، جنایت ، قانون شکنی ، تخلف و حریم شکنی وایجاد نارضایتی درمجموعه به شدت مخالفیم و طرفدار دوستی ، مهربانی و همکاری هستیم

اطلاعات شما حتی اگر بسیار ناچیز به نظر برسد شاید برای رسیدن به هدفی که ما و شما به دنبال آن هستیم راهنمایی بزرگی باشد. بنابراین در جهت سالم سازی محیط ، ما را یاری نمائید.

پل ارتباطی مستقیم: 35232999 
فکس: 35232999

آدرس پست الکترونیک دفتر حراست:

herasat@iaughorveh.ac.ir