رویکردهای احتمالی امریکا برای ماندن در منطقه

بعد از حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه عین الاسد، دشمن اعتبار و حیثیت قدرت نظامی خود که سال ها با استفاده از غول رسانه ای آنرا تبیین کرده بود از دست داد و هنوز در شوک این حمله به سر می برد. اما امریکا برای مقابله با این حمله و همچنین فرونشاندن اتش خشم ملت های منطقه برای اخراج انان دست به اقداماتی در آینده خواهد زد که مهمترین آن عبارتند از:

۱) فعال کردن دوباره ظرفیت های داعش

آمریکا مجبور است برای بقاء خود در منطقه بهانه ای داشته باشد و بهترین بهانه مبارزه نمادین با تروریست است که با فعال سازی داعش این بهانه به او داده خواهد شد. قطعا داعش هرچند که نیروی او بسیار تقلیل یافته است اما با تمام توان سعی در به آشوب کشیدن منطقه خواهد کرد.

۲) ایران هراسی

آمریکا سال هاست با ایران هراسی در منطقه برخی از کشورها را به سمت قدرت بازدارندگی خود سوق داده است تا بتواند با این حربه هم بقاء خود در منطقه را تضمین نماید و هم به فروش جنگ افزارهای خود اقدام نماید. پروژه ایران هراسی علی الخصوص در موضوع هسته ای، رویکردهای ویژه تری به خود خواهد گرفت.

۴) طراحی اغتشاشات داخلی در ایران

آمریکا درصدد خواهد بود اغتشاشات و تفرقه در داخل ایران را به سمت طراحی های ویژه سوق دهد و هر اتفاقی در مملکت همچون انتخابات میتواند منشاء یک اغتشاش جدید باشد. تزریق ناکارآمدی های عمدی مدیریتی تنها بخشی از یک طراحی پیچیده است که به تدریج ابعاد آن مشخص خواهد شد.

۵) تلاش برای ایجاد تنش بین متحدین و همسایگان ایران 

آمریکا تلاش خواهد کرد ایران را در انزوای ویژه تری قرار دهد حتی اگر نیاز باشد امتیازات ویژه ای به متحدین ایران از جمله روسیه و چین بدهد. تفرقه افکنی بین ملت ها از جمله ایران و عراق نیز بخش دیگری از این طراحی شوم است.

۶) ناامن سازی امنیت غذایی ایران

قرص های آلوده تنها بخشی از تلاش پنهانی دشمن برای ضربه زدن به امنیت غذایی داخلی است و بنابراین هوشیاری ویژه ای را طلب می کند. آمریکا همچنین تلاش خواهد کرد خودکفایی غذایی در بخش هایی همچون گندم را از بین ببرد و لذا عوامل پنهانی دشمن همواره با کارشکنی در مسیر تولید در راستای این چشم انداز حرکت خواهند کرد و بنابراین حفظ و حراست از امنیت غذایی که می شود با فرایندهای مختلف انرا به چالش کشید، تلاش هوشمندانه و شبانه روزی را می طلبد‌.

۷) اخلال در صادرات نفتی

وابستگی شدید کشور به درامدهای نفتی، ضعف بزرگی محسوب می شود هرچند در ظاهر آنطور که در بودجه می آید وابستگی شدید به نفت وجود ندارد، اما واقعیت چیز دیگری است و نفت تامین کننده حجم بزرگی از بودجه کشور است. دشمن این را فهمیده و قطعا نقشه های پیچیده ای برای ضربه زدن خواهد کشید.

۸)  قدرت نمایی نظامی

دشمن نیازمند تجدید اعتبار خود در عرصه بین الملل است و به همین خاطر احتمالا از ساخت تجهیزات مدرن و پیچیده تر برای ایجاد رعب و وحشت و انگیزه دهی به دوستان منطقه ای خود، صحبت نماید هر چند در واقعیت دروغ باشد. شاید هم حملاتی به کشورهای ضعیف تر انجام دهد تا اعتبار گذشته خود را دوباره احیاء نماید.

۹) بهره گیری از عوامل خودفروخته داخلی

بدیهی است در مسیر توسعه و پیشرفت سنگ اندازی های عظیمی توسط عوامل پنهانی دشمن ایجاد خواهد شد تا نارضایتی های مردمی دوباره در اغتشاشات خیابانی خسارت های متعدد وارد نماید و در جامعه ای نگران و بی اعتماد، نقشه های انان محقق گردد. 

۱۰) بهره برداری از سقوط هواپیمای مسافربری اخیر

دشمن با تمرکز ویژه روی این حادثه هم می خواهد انگیزه نظامیان برای توان بازدارندگی را تضعیف نماید و هم حامل این پیام است در صورتیکه حملات دیگری علیه منافع امریکا صورت پذیرد ما هم در جواب با روش های خاص خود از غیرنظامیان چنان قربانی خواهیم گرفت که برای افکار عمومی قدرت نمایی در مقابل امریکا وحشت آفرین باشد.

۱۱) استیضاح یا محاکمه ترامپ

قطعا آمریکایی الان می دانند در چه دامی قرار گرفته اند و منطقه خاورمیانه برای بقای آنان به شدت ناارام شده است، لذا شاید با محاکمه، استیضاح یا حتی کشتن ترامپ بخواهند در خاورمیانه با روش های دیپلماتیک تا آرام شدن اوضاع به بقاء خود ادامه دهند. اگر استمرار انتقام سخت در دستور محور مقاومت گیرد این اتفاق خواهد افتاد.

۱۲) شروع دوباره مذاکرات با ایران

هرچقدر  آمریکایی ها به یک جانبه گری خود ادامه می دهند بیشتر در سراشیبی صدمه قرار می گیرند و قطعا شروع دوباره مذاکرات را برگ برنده ای جدید به حساب خواهند آورد و تمام تلاش خود برای تحقق این امر انجام خواهند داد. ستون پنجم دشمن(عوامل خودفروخته حقوقی) در ایجاد چنین فضایی در داخل نقش اساسی خواهند داشت.

۱۳) تنش زایی نظامی اسرائیل

برای روحیه بخشی به تروریست منطقه از جمله داعش، اسرائیل بالاجبار حملات مقطعی به محور مقاومت در دستور کار قرار خواهد داد. 

نتیجه گیری

امریکاییها سعی خواهند کرد در منطقه همچنان باقی بمانند تا از منافع خود دفاع کنتد. بنابراین خروج انان از منطقه به این راحتی نیست مگر اینکه امنیت پایگاه های انان در منطقه به خطر بیفتد. امریکایی ها از طریق دیپلماتیک خارج نخواهند شد و خروج آنان تنها با ایجاد ناامنی برای نظامیان انان اتفاق خواهد افتاد، بنابراین نباید حمله موشکی به عین الاسد را مجازات اصلی دانست چرا که ان رویارویی تنها یک قدرت نمایی بود.

باید اگاه بود تا زمانی که آمریکا در منطقه وجود دارد، نمی توان به تحقق اهداف انقلاب انچنان که شایسته است امید داشت و ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی و همرزمانش که یک انسجام منطقه ای را به پا کرده است باید قدر شناخت و نباید این حجت بزرگ را برای پاکسازی منطقه از استکبار به فراموشی سپرد.

راز پیروزی

اگر اجنبی داخلی مهار گردد، مقابله با قدرت سخت استکبار بسیار پیچیده نیست و با  بسیج همه ظرفیت های منطقه، دشمن ناگزیر به خروج خواهد شد، لذا نقش حیات بخش محور مقاومت را نباید در این حوزه نادیده گرفت. اگر توهین اشکار امریکا به حق حاکمیتی و حقوقی عراق و جمهوری اسلامی ایران که با ترور سردار سلیمانی و همرزمانش مشاهده گردید، نتواند انسجام منطقه ای برای بیرون انداختن امریکایی ها ایجاد نماید، نه تنها دشمن جسورتر خواهد شد، بلکه هیچ اتفاق دیگری نخواهد توانست این انسجام را ایجاد نماید.  

پدافندغیرعامل بصیر