مراقبت از سال 1398

چرا رهبر معظم انقلاب اسلامی، مراقبت از سال 1398 را الزامی دانستند؟

رهبر معظم انقلاب در دیدار خانواده‌های شهدا دفاع مقدس و مدافع حرم فرمودند که همه حواسشان را جمع کنند ممکن است آمریکایی‌ها برای سال 98 نقشه کشیده باشند!

در تحلیل سخنان رهبری قطعاً کارشناسان داخلی و خارجی دیر یا زود به میدان خواهند آمد و تحلیل و تفسیرهای خود از کلام رهبری بیان خواهند کرد.

به بیانی ساده و روان اختصاراً به تحلیل، کلام رهبری پرداخته می‌شود تا دورنمای آن برای افکار عمومی تا حدودی روشن گردد.

سرنخ معما

ترامپ بزرگ‌ترین پیروزی را در ریاست جمهوری خود، ساقط کردن انقلاب اسلامی می‌پندارد تا اینکه دوره بعدی ریاست جمهوری او تضمین گردد و برای رسیدن به این اتفاق بزرگ تاریخی وقت زیادی ندارد.

تحلیل فتنه های سال98 آمریکا

آمریکایی‌ها از اوایل انقلاب تا امروز انواع نقشه‌های مختلف براندازی را طراحی نمودند ولی ناکام مانده اند.

سه محوراصلی برای تهاجم آتی آمریکا ‌علیه جمهوری اسلامی ایران:

 • محیط بین‌الملل
 • حمایت‌های مردمی
 • قدرت نظامی بومی

هدف اول: محیط بین‌الملل

منزوی کردن ایران در محیط بین‌الملل یکی از نقشه‌های دشمن است که سالیان متمادی در دستورکارآمریکایی ها بود ولی امروز با توجه به خوش‌رقصی‌ اروپایی‌ها، عربستان و چند کشور عربی، رویکردهای متفاوتی به خود گرفته است.

عربستان به نیابت از غرب برای آزمایش توان تهاجمی خود قبل از حمله به ایران می‌بایست به کشوری دیگر لشکرکشی می‌نمود و یمن بهترین گزینه آن‌ها بود. اما با پیروزی جبهه مقاومت در مقابل داعش و همچنین مقاومت مردم یمن، استراتژی‌های طراحی شده آنان مخدوش شد و بنابراین در محیط بین‌الملل، آمریکا نیازمند تجدیدقوا و همراهی دیگر کشورها علیه ایران است و به همین خاطر با تعاریف جدید حامیان خود را به سمت محورهای جدید می‌خواهد سوق دهد.

تحریم بین‌المللی و سوق دادن ایران به پذیرش توافقات جدید بین‌المللی که مستقیماً طراحی آمریکایی‌هاست رویکرد جدید ترامپ برای تضعیف ایران است. سازمان اف ای تی اف و در آینده نه‌چندان دور سازمان‌ها و توافقنامه‌های دیگر ازجمله ابزارهای آن‌هاست.

آمریکا نیازمند اطلاعات دقیق‌تر برای تحریم‌های هدفمندتر است و تنها  در قبال سازمان‌های همچون اف ای تی اف و جریانات دیگری که به‌تدریج در ادبیات سیاسی ایران رایج می‌گردد می‌تواند تحریم‌ها را هدفمندتر نماید. قطعاً در سال 98 ما شاهد تجویز توافقنامه‌های جدیدتری خواهیم بود و تنها به اف ای تی اف ختم نخواهد شد.

گزینه تهاجم نظامی علیه ایران با شکست عربستان دریمن، شکست داعش در عراق و سوریه و مهم‌تر از آن شکست اسرائیل از حماس، که چهره ناتوان مترسک منطقه آشکار ساخت برای سال 98 در دستور کار آمریکا و متحدانش نخواهد بود.

آمریکا در محیط بین‌الملل به دنبال قفل کردن منافع ایران است و بعد از آن تهاجم نظامی در دستور کار آنها قرار خواهد گرفت، اما در سال 98 قطعاً این اتفاق نخواهد افتاد و هشدار رهبری برای سال 98 موضوع تهاجم نظامی را در برنمی‌گیرد.

کسانی که با سوءاستفاده از سخنان رهبری، قطعاً جنگ هراسی برای سال 98 علی‌الخصوص در فضاهای مجازی تبلیغ خواهند کرد، ملت بدانند اینان پیش‌قراولان نفوذی آمریکا هستند و این شایعه‌پراکنی‌ها، حقیقی و واقعی نیست.

هدف دوم: ملت ایران

هدف بعدی آمریکا فشار اقتصادی برملت ایران است که این موضوع از اوایل انقلاب تا به امروز ادامه داشته است اما با توجه به شرایط نابسامان داخلی امروز، تهاجم اقتصادی آمریکا علیه ایران آسان‌تر اتفاق می‌افتد چراکه در بخش اقتصادی، سازوکارهای محکمی عملیاتی نمی گردد.

سازوکارهای اقتصادی فعلی اگر مورد بازبینی قرار نگیرند در سال 98 فشار معیشتی تشدید خواهد شد و فشار معیشتی ابزار تعریف‌شده دشمن، برای جدا کردن حمایت جامعه از بخش حاکمیتی کشور است.

آنچه در سال 97 در بخش اقتصادی مشاهده شد، همان هیاهوی اولیه است ولی در سال 98  نقشه‌های اصلی آنان در بخش تهاجم اقتصادی عملیاتی خواهد شد. بنابراین در سال 98 برنامه‌های اصلی تهاجم اقتصادی آنان به‌خوبی مشاهده خواهد شد.

عده ای به جای تلاش شبانه روزی فقط مردم به برگشت به شرایط قبل، نوید می دهند و این یعنی آنکه برای توسعه و پیشرفت برنامه‌های مدونی در دستور کار جدی نیست و خطر واقعی در تمسک به این‌گونه خط فکری‌هاست. مسئولان چه بخواهند چه نخواهند باید با رویکردهای مقابله خود را سازگار نمایند و هشدار رهبری شامل همه مسئولان هم می‌شود و مخاطب تنها ملت نیست.

هدف سوم: قدرت نظامی ایران

آنچه مسلم است با استناد به تحلیل محیط درونی و بیرونی کشور، اگر تا به امروز آمریکا مستقیماً وارد تهاجم نظامی نشده است به دلیل قدرت نظامی ایران است نه قدرت دیپلماسی خارجی و توافقنامه‌هایی از قبیل برجام.

برای تضعیف قدرت نظامی بومی سازی شده ایران، هیچ راهی برای آمریکا نمانده است مگر آنکه حول محورها ذیل نقشه های شوم خود را طراحی نماید.

 • تفرقه‌افکنی بین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران
 • مخدوش کردن ‌حمایت مردمی از حوزه نظامی
 • نفوذ اطلاعاتی به عمق اسرار نظامی ایران

در موضوع قفل دستاوردهای نظامی کشور، نمونه‌ای از هیاهوهای آنان در سال جاری بیان می‌شود تا هوشیاری عمومی برای مقابله با نقشه‌های اصلی آنان در سال 98 بیشتر گردد:

 • سوءاستفاده از زلزله سرپل ذهاب و نسبت دادن آن به بخش موشکی و تست‌های نظامی سری سپاه پاسداران.
 • تفرقه بین ملت عراق و ایران در قضایای زائرین عراقی در مشهد و همچنین اربعین، برای تفرقه‌افکنی بین اتحاد دو ملت که همان محور مقاومت عراق با انقلاب اسلامی است.
 • بارو کردن ابرها توسط سپاه پاسداران را عامل سیل در بعضی از استان ها قلمداد کردند.
 • تشکیل هسته‌های تروریستی در داخل برای القای ناکارآمدی توان امنیتی کشور.
 • ایجاد اغتشاشات داخلی هرچند کوچک برای مقابله‌به‌مثل نیروهای امنیتی و انتظامی و سوءاستفاده ابزاری از آن.
 • ترویج بی‌بندوباری ازجمله کشف حجاب و محکوم نمودن اقدامات انتظامی در جهت مقابله با آن.
 • تشکیل هسته‌های داخلی جاسوسی نظامی که نمونه‌ای از آن در حوزه محیط ‌زیست افشا شد.
 • طراحی انواع هجمه‌های مختلف علیه مدافعان حرم
 • اصرار به پیوستن کشور به سازمان اف ای تی اف که بخشی از آثار ویرانگر آن قفل دستاوردهای نظامی وزارت دفاع، سپاه پاسداران و سپاه قدس به بهانه عدم تأمین مالی تروریست است.

در سال 98 قطعاً طراحی‌های جدید آنان برای تضعیف حوزه نظامی عملیاتی خواهد شد، چراکه به‌خوبی می‌دانند رویارویی با توان فعلی نظامی ایران امکان‌پذیر نیست و قبل از تهاجم نظامی باید پروژه‌های تضعیف سازی بخش نظامی ایران عملیاتی نمایند.

نفوذ اطلاعاتی آنان در بخش نظامی رویکردهای جدیدی در سال98 به خود خواهد گرفت و قطعاً آمادگی کامل بخش امنیتی برای برخورد سریع و پیشگیرانه کاملاً احساس می‌گردد. لزوم پالایش بهینه‌تر مدیران بالادستی در بخش‌های مختلف نظامی و غیرنظامی برای مقابله علیه نفوذ اطلاعاتی در سال 98 نیاز روز کشور خواهد بود.

جمع‌بندی تحلیل

تکرار ریاست جمهوری ترامپ در دوره بعد با توجه به اوضاع کنونی آمریکا بسیار مبهم است و بنابراین ترامپ برای توجیه عملکرد معیوب خود، انزوای کامل یا سقوط ایران را برد تاریخی خود و تاریخ آمریکا می‌پندارد و حتی اگر منافع ملی آمریکا در بسیاری از حوزه‌ها به خطر بیفتد از این هدف صرف‌نظر نخواهد کرد.

ایران برگ برنده ترامپ در انتخابات آتی آمریکا خواهد بود چراکه ترامپ، اقتصاد بدهکار آمریکا را نخواهد توانست احیا نماید و درصدد فرافکنی برای توجیه عملکرد خود در افکار عمومی آمریکاست و هشدار رهبر معظم انقلاب نیز با اشراف کامل بر این خط فکری ارائه گردیده است.

راه مقابله با نقشه‌های شوم آمریکا نباید تنها تدافعی باشد، بلکه با استفاده از ظرفیت‌های خاک گرفته‌شده داخلی، می‌شود در یک‌فاصله زمانی دو الی سه‌ساله، ایران برای مقابله با آمریکا تهاجمی عمل نماید، همچنان که در بخش نظامی امروز ایران تهدیدکننده منافع آمریکاست.

القاء ترس از ابهت خیالی آمریکا، توسط حلقه‌های داخلی خودفروخته و وصل شده به استکبار درسال 98 تشدیدترخواهد شد تا ملت را به تصمیمات شتاب‌زده و احساسی در راستای اهداف آمریکا سوق داده شود و بنابراین هشدار رهبری برای باور نکردن این ابهت خیالی است و سرنخ رهبری برای مقابله همان “إِنَّ كَيْدَ الشَّيْطانِ كانَ ضَعيفاً” می‌باشد که چشم‌انداز اصلی حرکت به سمت خودباوری‌ها خواهد بود.

برای مقابله با دسیسه های دشمن در سال 98 فرمول‌های تخلف‌ناپذیر، در افکار عمومی باید نشر داده شود، تا فتنه های آمریکا بی اثر و بالندگی ملی به اوج خود برسد. برخی از این فرمول‌ها عبارت‌اند از:

 • اگر توان بازدارنده نظامی نباشد، تهاجم نظامی حتمی خواهد بود.
 • اگر ظرفیت‌های اقتصادی داخلی احیا نگردد، محیط بین‌الملل به معیشت مردم تکریم نخواهند کرد.
 • دیپلماسی خارجی ، بدون دارا بودن قدرت نظامی، قدرت علمی و قدرت اقتصادی، قهرمان نخواهد ساخت.
 • قدرت سیاسی در قدرت حمایتی مردم حیات می‌یابد و عدم توجه به انتظارات مردم، قدرت سیاسی را ابتر خواهد کرد.
 • نگاه به بیرون فقط برای ایجاد فرافکنی در جهت رهایی از افشای ناکارآمدی‌هاست.
 • آثار جنگ هراسی به‌مراتب فراتر از آثارجنگ واقعی است.
 • مقاومت اولین و آخرین راه برای مقابله با استکبارتجهیزشده امروزی است.
 • استکبار ترحم نخواهد کرد و اگر فرصت دست‌یابی به آن داده شود گردن منافع ملت‌ها را خواهد زد.
 • اجنبی فقط انگلیس و آمریکا نیست، هرآن کس که به آنان نیز تعظیم کند، اجنبی است. برای مقابله با اجنبی بزرگ بین‌الملل، باید قبل از هرچیز اجنبی‌های خرد و بزرگ داخلی را از کشور بیرون ریخت.
 • هیچ ملتی پایدار نشد، مگر فکر و ذهن آن ملت، دشمن‌شناس شد.
 • هیچ ستون مقاومتی نشکست تا آن که نفاق در پشت جبهه‌هایش فرصت رشد یافت.

 

دهقانی/ تحلیل خبری