پیام سیاسی، اجتماعی ریاست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قروه به مناسبت آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها 99-1398

دانشگاه ها باید منشاء همه تحولات در کشور باشند و این لزوم بازبینی در وظایف دانشگاه ها را جدی تر می نماید. دانشگاه آزاد اسلامی واحد قروه ضمن تلاش شبانه روزی برای توسعه کمی و کیفی خود، همواره نگاهی به تحولات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی در کشور  نیز داشته است تا بتواند بخشی از رسالت اجتماعی خود را به انجام برساند. با تبریک شروع سال تحصیلی جدید و آرزوی موفقیت در عرصه تحصیل برای همه دانشجویان محترم، لازم می دانیم  به مواردی اشاره شود که سرنوشت آتی کشور را رقم خواهد زد:

جامعه ما درگیر ناملایمات و رنج های بی شماری شده است که برای چیره شدن برآنان، وظایف سنگینی بر دوش دانشجویان احساس می گردد. مراقبت از سال 1398 که دغدغه رهبر معظم انقلاب اسلامی است، امروز باید یکی از اولویت‌های جنبش دانشجویی باشد. انتخابات مجلس و حمایت از مبارزه قاطعانه دستگاه قضا با مفسدان و فتنه گران که به طبع، هیاهوی ها و جنجال‌های جریان فتنه و منافقین داخلی به همراه خواهد داشت، لزوم هوشمندی جنبش دانشجویی را می‌طلبد .

همه باید آگاه باشیم که مشکل امروز کشور، سیاست‌های خصمانه آمریکا نیست، چراکه آمریکا رویه ثابت چهل‌ساله خود را دارد طی می‌نماید و دشمنی امروز آمریکا نیز رویه جدیدی نیست. مشکلات امروز کشور، حاصل فساد لجام‌گسیخته، ناکارآمدی و نفاق است که حجامت انقلاب را امری واجب نموده است. کسانی که شعار انقلابی دادند و می‌دهند اما عمل انقلابی ندارند، مشکل اصلی کشور هستند که خسارات ظهور و حضور آنان، منشاء اکثر ناملایمات است.

جنبش دانشجویی به‌عنوان میدان‌داران مطالبه گری، نقش ارزنده‌ای در اصلاح شرایط فعلی کشور را دارا هستند و بنابراین در کنار تحصیل علم و دانش، تقویت بصیرت سیاسی و اجتماعی، جنبش دانشجویی  ضروری است.

اگر امروز ناکارآمدی‌ها، ملت را رنجور نموده است، اولین تلنگر باید به خود ملت زده شود، چراکه اکثر این مشکلات حاصل، انتخاب احساسی است. وضعیت کنونی کشورحاصل انتخاب ماست که امروز ملت از خروجی  آن گلایه مند هستند.

رهبر معظم انقلاب اسلامی، پیشتاز اعتراض به وضعیت موجود هستند و خود شخصاً به میدان آمده‌اند، چرا که ابوذرها میدان دار نیستند، بنابراین حمایت همه‌جانبه از پدر معنوی مسلمین، برای احیای عدالت علوی، وظیفه تک‌تک هر ایرانی است. رویه جدید دستگاه قضا و مبارزه قاطعانه با دانه‌درشت‌ها و دست‌های پنهان فساد، شاهرگ جدید خروش جریان انقلابی است که با عنایت حضرت ولی‌عصر(عج) این امر استمرار یابد و حجت بر ملت تمام شود.

بنیه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی کشور دیگر تاب‌وتوان خسارات عظیم‌تر را دارا نیست و باید ملت علی‌الخصوص جنبش دانشجویی با اتحاد و یکپارچگی به سمت تعیین مطلوب سرنوشت خود همت گمارند. اگر اشتباهات استراتژیک افکار عمومی در دام فتنه‌ها و جنجال‌های ساختگی همچنان ادامه یابد، هیچ نسلی روی آرامش و رفاه را به خود نخواهد دید، چراکه  این وعده خداوند است که  حال هیچ قومی را تغییر نخواهد داد، مگر آنکه آن‌ها خود بخواهند.

راه نجات کشور از شرایط فعلی تنها با  اقدام و عمل انقلابی محقق خواهد شد، که لازمه آن اولویت شناسی و جرات مطالبه گری است. نگاه قماربازانه به مصلحت کشور و فرافکنی در برابر پاسخ‌گویی به ملت، آبستن حوادث فاجعه بارتر در آینده خواهد بود، پس باید همه ما هوشمندانه به وظایف سیاسی و اجتماعی خود عمل نماییم. اگر اعتقاد یک خط فکری این باشد، کلید حل مشکلات کشوری در داخل سرزمین دشمن او است، این نگاه همان خسارت و سم مضاعف برای یک ملت است.

تحریم‌ها هیچ‌گاه برداشته نخواهد شد، مگر آنکه با تکیه به همت اسلامی و انقلابی، ظرفیت‌های داخلی احیا گردد و دشمن متخاصم را با قدرت اقتصادی، نظامی و سیاسی وادار به تسلیم نمود. طنز تاریخ همواره نگاه التماسی به دشمن بوده است و ملتی که سازش و التماس نمود، هیچ گاه روی آرامش ندید و در نهایت سرنگون شد.

امروز فریادهای نفاق برای داستان ساختگی دختر آبی بلند می‌شود، اما در هیاهوی رسانه‌های زنجیره‌ای حقوق به تاراج رفته میلیون‌ها زن ایرانی پنهان می‌گردد. حقوق زن ایرانی ورزشگاه رفتن است یا مطالبه عدالت اقتصادی و اجتماعی برای اوست؟ چرا فریادها برای احقاق حقوق ناتوانی زنان برای ازدواج و ایجاد امنیت اقتصادی برای زنان بی‌سرپرست جامعه بلند نمی‌شود؟ چرا فریادها برای احقاق حقوق زنان کوخ‌نشین بلند نمی‌شود؟ چرا فریادها برای حفظ حریم زنان بلند نمی شود؟

باید آگاه باشیم که این فریادها تنها هر چند سال یک‌بار برای انحراف از انتخاب اصلح بلند می‌شود و بعد از آن سرنوشت زنان به بازیچه گرفته می‌شود، چراکه جبهه نفاق، زن را تنها وسیله تبلیغی برای تسهیل غارت و چپاول خود می‌پندارند و سرنوشت زن ایرانی اساسا بی معنی است. جبهه نفاق حتی قرآن را تنها به خاطر بر سرنیزه کردن محترم می‌شمارند و به همین خاطر نگاه هوشمندانه و بصیرت مندانه جنبش دانشجوی علی‌الخصوص در شرایط فعلی و اقتدا به پیر فرزانه خود امام خامنه‌ای، فتنه‌ها را خنثی خواهد کرد، تا گام دوم انقلاب که بخشی از آن همان رفاه همگانی است با صلابت برداشته شود.

تحریم و مذاکره، که تحریم را علت ناکارآمدی و عدم مذاکره را استمرار ناکارآمدی پنداشتند، تنها  فرار از پاسخگویی در مقابل تضییع حقوق ملت است که  با استمرار این رویه، سلطه دشمن قطعا حاصل خواهد شد.

امروز در رأس امورات کلان کشور باید رئیسی‌ها و سلیمانی‌ها گمارده شوند و این جزء با بصیرت مندی جامعه و مطالبه آنان حاصل نخواهد شد. ظاهر انقلابی و شعار انقلابی بدون عمل انقلابی باید در همه سطوح محکوم گردد و دانشگاه‌ها باید پیشگام این عرصه باشند.

حساسیت جنبش دانشجویی به موضوعات اجتماعی و سیاسی جامعه در شرایط کنونی بسیار حائز اهمیت است و باید به بعنوان پیش قراولان عرصه جهاد علمی در این جبهه نیز حاضر گردند، لذا در ابتدای امر درک وضعیت حساس کشور توسط دانشجو و در مراحل بعدی شفاف نمودن این وضعیت برای افکار عمومی مهمترین انتظار از جنبش دانشجویی است.